X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

سیدرضا میرسعید قاضی

جزوات دانشگاه و کتب فناوری اطلاعات را اینجا دانلود کنید

ین و یانگ

انهایی که با یوگا،ذن،تائو یوگا آشنا هستن یا از بودیسم و لامائیسم و ادیان هندوچین و چین باستان اطلاعاتی دارن می دونن این علامت چیه. در حکمت چین باستان  ین و یانگ نشانه ی تعادل در جهان و هستی به حساب میاد. 

ین یا بخش تیره ی این علامت:تاریکی- سنگینی- شر-بیماری  اندوه - خشونت- نفرت -و......

 یانگ یا بخش روشن این علامت: روشنی- سبکی- شادی سلامتی -امید- عشق- و.......

در حکمت چین ریزترین عنصر مثلا یک دانه ی شن تاکل جهان باید ین و یانگ مساوی داشته باشند وگرنه همه چیز به هم می ریزه. مثال می زنم:وقتی ین زمین زیاد میشه و یانگ کم ،امکان زلزله و بی آبی و...برعکس اگر یانگ زمین زیاد بشه امکان گرما و خشکسالی و بی کاری و تنبلی و مصرف بیش از حدهست...وقتی طبیعت چهار فصل در گردش باشه و   گیاه و حیوان به شکل معمول رشد کنن و آدمها به اندازه ی معمول خسته یا شاد باشن ین و یانگ مساوی شده.

قسمت سیاه دایره به نام ین نامیده می شود. ” ین ” نمایش دهنده کلیه چیز هایی است که در عالم وجود دارد:

حالت منفی، حالت مثبت، حالت آرام، امور واقعی (خیالی) ماه، تاریکی، شب، اموری که مربوط به جنس مونث می باشد و …

قسمت دیگر دایره یعنی قسمت سفید یانگ نامیده می شود. ” یانگ ” به کلیه موارد مثبت، استحکام، چیزهای واقعی دنیا، جنس نر، خورشید، روشنی، روز و …

اشتباه عمده مردم در این است که سمبل ین/یانگ را یکی می دانند در “تای چی ” نیز سمبل ین یانگ بر خلاف یکدیگرند.

در حقیقت تمام موارد موجود در سمبل ین یانگ در فکر و مغز مردم پرورانده می شود. خورشید هیچگاه مخالف ماه نیست بلکه اینها تکمیل کننده یکدیگرند و ما هرگز بدون هیچ یک از آنها نمی توانیم زنده بمانیم. در گفتاری دیگر وجود جنس مونث، جنس مذکر را تکمیل می کند، بدون جنس مونث چگونه معنی جنس مذکر را بفهمد؟!

وجود دو جنس مخالف در کنار یکدیگر فلسفه ین یانگ است. شخصی در حال راندن دوچرخه می باشد هیچ گاه نمی تواند با هر دوپا در یک جهت بر پدالها فشار بیاورد در این صورت دوچرخه هیچ گاه حرکت نخواهد کرد. حرکت پدال ها در جهت خلاف یکدیگر در ظاهر باعث حرکت دوچرخه به جلو خواهد شد پس حرکت و جنبش نیاز به یگانگی و فشار و رهایی دارد. هر کدام از اینها مکمل و دلیل یکدیگرند.

سمبل ” ین یانگ ” نقطه سفیدی در سیاهی و نقطه سیاهی در سفیدی است. این نمایش تعادل در زندگی است، با رفتن به بی نهایت می توان مدت زیادی زنده ماند.

بنابراین قدرت باید در پس پرده نجابت پنهان شود و آرامی، درقدرت باشد. دقت داشته باشید که درختان سفت و محکم در برابر باد شکاف بر میدارند در حالی که خیزران فقط در مقابل آن خم می شود. در هنرهای رزمی فرد باید آرام باشد و نه سرسخت، بایستی ملایم بود نه سر سخت، حتی اگر بسیار قوی هستید بایستی نرم خو و آرام باشید و این شبیه این نیست که اگر کسی قدرت داشته باشد، کسی نمی تواند به راحتی قدرت وی را در بشکند.

واین بهتر معنی ین یانگ است، هستی دارای یگانگی در هر چیزی ست اگر ما با قدرت چیزی و یا کسی را به جلو و به عقب خم نماییم و وی را در کنترل بگیریم، این را نمی توان کنترل نامید، زیرا کنترل موقعی است که بدون خم کردن وی آنرا بدست آوریم.


(ین و یانگ)

این نماد یا نشانه به نماد تائو معروف است.بیشتر جهانیان با نماد ین و یانگ آشنا هستند زیرا آن را هم در هنرهای خاوری وهم در انگاره های امروزی باختری دیده اند.این نماد دو گانگی سپهر را می نمایاند.در حالی که به دو قطب منفی ( ین ) و مثبت ( یانگ ) کشیده می شود.از دوگانگی نوسان کننده سرشت سپهر ( ین منفی و یانگ مثبت) است که همه موجودات در حال پدید آمدن هستند.ین و یانگ عبارت است از دوگانگی منفی و مثبت که در همه چیزها یافت می شود.از الکترون و پروتنها ، آفریننده و پذیرنده ، روز و شب ، تر و خشک ، تابستان و زمستان ، راهبرد و پیرو ، بنیانگذار و پرورنده ، مونث و مذکر ، نور و تاریکی تا خود آگاهی و ناخودآگاهی روان آدمی.

چینیان باستان در این باره می گفتند که: از آفریننده (ین) و پذیرنده (یانگ) هزاران چیز رخ می نماید.

این قانون قطبین است یا آنچه که ممکن است ما آن را به عنوان قانون متضادها بشناسیم.بدان معنی که هیچ چیز نمی تواند وجود داشته باشد مگر در رابطه با متضادش.از آنجایی که ین طبیعت منفی دارد تمام کیفیاتش متضاد با خصوصیات یانگ است،(سرما،مرگ،احتیاج،ترس،شک و شکست)بنابر این جهان مادی تماما از جفت های منفی شکل گرفته است که تفاوتشان در اختلاف بالقوه،در جهت اصل منفی است و همواره یکدیگر را بی اثر می کنند.بر اثر فعل و انفعالات شیمیایی که در جسم انسان اتفاق می افتد،سبب تجزیه و تحلیل شده و این مواد همرمونهای مختلفی تولید می کند که در مجموع دو ماده مثبت و منفی تشکیل می شود.

فلسفه ین و یانگ در کونگ فوتوآ که نشان واره آن بر بازوی چپ نسب می شود.به معنی درک و دریافت آثار روحی و فیزیکی از طریق اصول و روابط تکنیک و ترکیب و عکس العمل سازی توآ است و در اصطلاح کونگ فو توآ به آن داروی ما (اندیشه گرایی) می گویند.

 

تاریخ ارسال: 1395/09/11 ساعت 12:40

ابزار هدایت به بالای صفحه